Archiwum kategorii: Akumulatory do Renault

Renault Laguna I (1993-2001) – akumulatory

Renault Laguna I, produkowana w latach 1993–2001, to samochód, który nadal cieszy się popularnością ze względu na komfort i niezawodność. Aby utrzymać jego sprawność, kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego akumulatora. W zależności od wersji silnikowej wymagania mogą się różnić, dlatego warto zwrócić uwagę zarówno na pojemność, jak i prąd rozruchowy.

W przypadku jednostek benzynowych o mniejszych pojemnościach, takich jak 1.6 16V, wystarczające będą akumulatory o pojemności od 44 do 54 Ah oraz prądzie rozruchowym mieszczącym się w przedziale 360–540 A. Do takich silników sprawdzą się na przykład modele Bosch S30 02, Centra CA530 czy Varta B19. Dla większych silników benzynowych, jak 1.8, 2.0 czy 2.0 16V, zaleca się już akumulatory o pojemności 55–64 Ah i prądzie rozruchowym 460–640 A. Tutaj przykładowymi, pasującymi modelami mogą być Bosch S40 05, Centra CB620 czy Varta D15. Silniki 3.0 oraz 3.0 24V wymagają podobnych parametrów, jednak warto wybierać mocniejsze akumulatory, by zapewnić im pewny rozruch.

Diesle w Lagunie I, takie jak 1.9 dCi, 1.9 dTi czy 2.2 D, potrzebują znacznie mocniejszych akumulatorów. Zaleca się tu modele o pojemności od 70 do 77 Ah i prądzie rozruchowym od 640 do nawet 780 A. Przykładowe, pasujące propozycje to Bosch S40 08, Centra CA770 czy Varta E11. Wybór akumulatora o odpowiedniej mocy jest szczególnie istotny w przypadku silników wysokoprężnych, ponieważ wymagają one większej energii do rozruchu, zwłaszcza w chłodniejszych warunkach.

Ciekawostką jest to, że Renault Laguna I była jednym z pierwszych modeli francuskiego producenta, w których wprowadzono bardziej zaawansowane systemy elektroniczne, co sprawia, że akumulator musi być zawsze w dobrej kondycji. Warto pamiętać, że regularna kontrola stanu baterii, jej ładowania oraz czystości klem znacząco wydłuża jej żywotność. Dobrze dobrany akumulator nie tylko zapewni sprawny rozruch, ale także stabilną pracę elektroniki pokładowej, która w Lagunie odgrywa ważną rolę.

Renault Laguna w wersji I produkowany był w latach 1993 - 2001. Poniższe zestawienie prezentuje informacje o akumulatorach pasujących do każdego z silników dostępnych na rynku.

Podstawowe parametry akumulatorów pasujących do Renault Laguna (1993-2001):

Polaryzacja biegunówRodzaj końcówekStrefa podłogowa
0 - plus po prawej stronie1B13

Jeśli szukasz prostownika do akumulatora samochodowego, zapraszamy do naszego poradnika: Prostownik do akumulatora samochodowego - jaki wybrać?


Czytaj dalej

Renault Megane IV (2016-2024) – akumulatory

Wybór odpowiedniego akumulatora do Renault Megane IV 2016–2024 zależy od wersji silnikowej, obecności systemu Start-Stop oraz rodzaju paliwa. Samochód ten występuje w wielu konfiguracjach, od prostych benzynowych jednostek bez Start-Stop, aż po nowoczesne hybrydy czy mocne odmiany sportowe. Dlatego tak istotne jest, aby dopasować akumulator do wymagań technicznych konkretnego silnika.

W przypadku podstawowej jednostki benzynowej 1.6 SCe 115 KM bez systemu Start-Stop można zastosować tradycyjny akumulator kwasowo-ołowiowy o pojemności 60–64 Ah i prądzie rozruchowym w granicach 510–640 A. Do tego silnika pasują przykładowe modele takie jak Bosch S40 05, Centra CA640 czy Varta D15. Wybór klasycznego akumulatora jest tu wystarczający, ponieważ brak systemu Start-Stop nie wymaga dodatkowej wytrzymałości cyklicznej.

Większość nowoczesnych wersji benzynowych i diesla wyposażona jest jednak w system Start-Stop. W takich przypadkach niezbędny jest akumulator typu EFB lub AGM, które są odporne na częste cykle ładowania i rozładowania. Dla jednostek benzynowych 1.2 TCe, 1.3 TCe czy mocniejszych odmian 1.6 i 1.8, a także dla popularnych silników diesla 1.5 dCi i 1.6 dCi, zalecane są akumulatory EFB o pojemności od 70 do 72 Ah i prądzie rozruchowym 650–760 A. Przykładowe modele to Bosch S4 E08, Varta E45 czy Centra CL700.

Specjalną kategorię stanowi Renault Megane IV E-Tech Plug-in Hybrid, który wymaga akumulatora AGM o wyższej odporności. W tym przypadku stosuje się akumulatory 70 Ah i prądzie 760 A. Jako przykłady można wskazać Bosch S5A 08 czy Varta A7. Ciekawostką jest fakt, że akumulatory AGM stosowane w hybrydach mogą pracować w różnych pozycjach, co zwiększa ich elastyczność montażu.

Warto pamiętać, że w sportowej wersji R.S. TCe 280, również z systemem Start-Stop, producent przewidział akumulator AGM o mniejszej pojemności 50 Ah, ale o stosunkowo wysokim prądzie rozruchowym 520–540 A. Przykładowo sprawdzą się tu modele Varta A9 lub Yuasa YBX9012.

Podsumowując, wybierając akumulator do Renault Megane IV, należy zawsze uwzględnić typ silnika i obecność systemu Start-Stop. Wersje bez tego systemu wymagają klasycznych akumulatorów kwasowo-ołowiowych, natomiast w pozostałych należy stosować EFB lub AGM. Dobór właściwego modelu zapewni nie tylko bezproblemowy rozruch, ale także dłuższą żywotność całego układu elektrycznego.

Renault Megane w wersji IV produkowany był w latach 2016 - 2024. Poniższe zestawienie prezentuje informacje o akumulatorach pasujących do każdego z silników dostępnych na rynku.

Podstawowe parametry akumulatorów pasujących do Renault Megane (2016-2024):

Polaryzacja biegunówRodzaj końcówekStrefa podłogowa
0 - plus po prawej stronie1B13

Jeśli szukasz prostownika do akumulatora samochodowego, zapraszamy do naszego poradnika: Prostownik do akumulatora samochodowego - jaki wybrać?


Czytaj dalej

Renault Laguna III (2007-2015) – akumulatory

Akumulator w Renault Laguna IIIWybór odpowiedniego akumulatora do Renault Laguny III (2007–2015) zależy głównie od wersji silnikowej i obecności systemu Start-Stop. Ten model oferowano z wieloma jednostkami benzynowymi i diesla, dlatego dobór akumulatora powinien być precyzyjnie dopasowany do specyfikacji technicznej auta.

Wersje benzynowe 1.6 16V, 2.0 16V, 2.0 Turbo oraz 2.0 GT nie były wyposażone w system Start-Stop, dlatego do tych wariantów najlepiej sprawdzi się tradycyjny akumulator kwasowo-ołowiowy o pojemności od 60 do 64 Ah i prądzie rozruchowym 510–640 A. Przykładowe pasujące modele to Bosch S40 05, Centra CA640 czy Varta D15.

W przypadku silnika 3.5 V6, ze względu na jego większą moc, zalecany jest mocniejszy akumulator o pojemności 74–77 Ah i prądzie rozruchowym do 780 A. Tu również sprawdzi się akumulator kwasowo-ołowiowy. Przykładowo mogą to być modele Bosch S50 08, Centra CB740 lub Varta E44.

Dla silników diesla bez systemu Start-Stop, takich jak 1.5 dCi, 2.0 dCi czy 3.0 dCi, najlepiej dobrać akumulator o pojemności w zakresie 74–90 Ah i prądzie rozruchowym do 800 A. Tu także stosowane są klasyczne akumulatory kwasowo-ołowiowe. Przykładowe modele to Jenox 074616, Centra CB800 czy Varta F19.

Wersje z systemem Start-Stop (głównie 1.5 dCi i 2.0 dCi) wymagają zastosowania nowocześniejszych akumulatorów wykonanych w technologii AGM, które lepiej znoszą częste cykle ładowania i rozładowywania. W tych przypadkach odpowiedni będzie akumulator o pojemności 70–80 Ah i prądzie rozruchowym do 800 A. Przykładowe modele to Bosch S5A 08, Varta A6 lub Centra CK800.

Ciekawostką jest fakt, że akumulatory AGM, mimo wyższej ceny, są coraz częściej wybierane również do aut bez systemu Start-Stop – ich trwałość i odporność na głębokie rozładowania rekompensują koszt. Warto także zwrócić uwagę, że w Lagunie III zastosowano inteligentny układ ładowania, dlatego po wymianie akumulatora warto wykonać jego adaptację w sterowniku BMS, jeśli pojazd go posiada.

Renault Laguna w wersji III produkowany był w latach 2007 - 2015. Poniższe zestawienie prezentuje informacje o akumulatorach pasujących do każdego z silników dostępnych na rynku.

Podstawowe parametry akumulatorów pasujących do Renault Laguna (2007-2015):

Polaryzacja biegunówRodzaj końcówekStrefa podłogowa
0 - plus po prawej stronie1B13

Jeśli szukasz prostownika do akumulatora samochodowego, zapraszamy do naszego poradnika: Prostownik do akumulatora samochodowego - jaki wybrać?


Czytaj dalej

Renault Clio IV (od 2012 roku) – akumulatory

Dobór akumulatora do Renault Clio IV produkowanego od 2012 roku warto zacząć od ustalenia wersji silnikowej oraz tego, czy samochód ma system Start-Stop. To kluczowe, ponieważ auta bez Start-Stop zwykle korzystają z klasycznych akumulatorów kwasowo-ołowiowych, natomiast wersje z automatycznym wyłączaniem silnika wymagają konstrukcji EFB lub AGM. Zastosowanie zwykłego akumulatora w aucie ze Start-Stop może szybko doprowadzić do jego zużycia, problemów z ładowaniem i nieprawidłowej pracy systemów pokładowych.

W podstawowej benzynowej wersji 1.2 16V bez Start-Stop odpowiedni będzie akumulator kwasowo-ołowiowy o pojemności od 45 do 54 Ah oraz prądzie rozruchowym od 360 do 540 A. Przykładowe, pasujące modele to Bosch S30 02, Bosch S40 02, Bosch S50 02, Centra CA530, Centra CB500, Jenox 045612, Jenox 050612, Varta B19, Varta C22 lub Varta C30. Dla silnika 0.9 TCe 90 bez Start-Stop wymagania są wyższe: pojemność powinna mieścić się w granicach 60–64 Ah, a prąd rozruchowy od 510 do 640 A. Tutaj przykładowe, pasujące modele to Bosch S40 05, Bosch S50 05, Centra CA640, Centra CB620, Jenox 062614, Varta D15 i Varta D24.

Jeżeli Renault Clio IV z silnikiem 0.9 TCe 90 ma Start-Stop, należy szukać akumulatora AGM albo EFB o pojemności 60–70 Ah i prądzie rozruchowym 560–760 A. Przykładowe, pasujące modele to Bosch S4 E05, Bosch S5A 08, Centra CK700, Centra CL600, Jenox R062614S, Jenox R070616M, Varta A7, Varta D53, Varta E39 lub Varta N60. Warto sprawdzić, jaki typ akumulatora zamontowano fabrycznie, ponieważ producent mógł stosować zarówno AGM, jak i EFB. Najbezpieczniej wymienić akumulator na taki sam typ technologiczny.

W mocniejszej wersji 1.6 RS ze Start-Stop zalecany jest już akumulator AGM o pojemności 60–70 Ah i prądzie 630–760 A. Przykładowe, pasujące modele to Bosch S5A 05, Bosch S5A 08, Centra CK600, Centra CK700, Jenox R060614M, Jenox R070616M, Varta A7, Varta A8, Varta D52 oraz Varta E39. Z kolei dla silników 1.2 TCe 120 oraz 1.5 dCi ze Start-Stop właściwy zakres to 70–72 Ah i 650–760 A, w technologii AGM lub EFB. Przykładowe, pasujące modele to Bosch S4 E08, Bosch S5A 08, Centra CK700, Centra CL700, Jenox R070616M, Jenox R072616S, Varta A7, Varta E39, Varta E45 i Varta N70.

Przy zakupie trzeba też sprawdzić wymiary obudowy, układ biegunów, sposób mocowania oraz wysokość akumulatora, bo nawet prawidłowe parametry elektryczne nie gwarantują montażu bez problemów. Ciekawostką jest to, że w samochodach ze Start-Stop akumulator pracuje znacznie ciężej niż w starszych autach: obsługuje częste rozruchy, elektronikę podczas postoju i zmienne strategie ładowania. Dlatego nie warto wybierać najtańszego zamiennika, lecz model zgodny z technologią zastosowaną fabrycznie.

Renault Clio w wersji IV produkowany jest od roku 2012. Poniższe zestawienie prezentuje informacje o akumulatorach pasujących do każdego z silników dostępnych na rynku.

Podstawowe parametry akumulatorów pasujących do Renault Clio (2012-):

Polaryzacja biegunówRodzaj końcówekStrefa podłogowa
0 - plus po prawej stronie1B13

Jeśli szukasz prostownika do akumulatora samochodowego, zapraszamy do naszego poradnika: Prostownik do akumulatora samochodowego - jaki wybrać?


Czytaj dalej

Renault Scenic II (2003-2009) – akumulatory

Akumulator w Renault Scenic IIRenault Scenic II, produkowany w latach 2003–2009, to popularny kompaktowy minivan, który zdobył uznanie za swoją przestronność i funkcjonalność. Właściwy dobór akumulatora jest kluczowy dla zapewnienia niezawodności tego modelu, a także dla utrzymania prawidłowego działania wszystkich systemów elektrycznych. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą w wyborze najlepszego akumulatora.

Dla wersji benzynowych o pojemności od 1.4 do 2.0 litra, zaleca się stosowanie akumulatorów kwasowo-ołowiowych o pojemności od 41 do 63 Ah i prądzie rozruchowym w zakresie od 360 do 630 A. Przykładowe modele pasujące do tych silników to Bosch S40 01, Centra CA472 czy Varta B18. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na wysokość akumulatora – w tym przypadku konieczne są modele o obniżonej wysokości 175 mm, co jest szczególnie istotne dla prawidłowego montażu w Renault Scenic II.

Silniki diesla, takie jak 1.5 dCi, 1.9 D czy 2.0 dCi, wymagają mocniejszych akumulatorów o pojemności od 71 do 77 Ah i prądzie rozruchowym w zakresie od 670 do 770 A. Przykładowe modele to Bosch S50 07, Centra CB712 i Varta E38. Silniki wysokoprężne charakteryzują się większym zapotrzebowaniem na prąd, szczególnie podczas rozruchu w niskich temperaturach, dlatego wybór odpowiedniego akumulatora jest kluczowy.

Ciekawostką dotyczącą Renault Scenic II jest fakt, że był jednym z pierwszych minivanów w swoim segmencie oferujących zaawansowane funkcje, takie jak karta zamiast kluczyka czy panoramiczne dachy. Regularne sprawdzanie stanu akumulatora, szczególnie w starszych modelach, pozwala uniknąć problemów z uruchamianiem pojazdu i zapewnia pełną funkcjonalność systemów pokładowych. Dzięki właściwie dobranemu akumulatorowi Renault Scenic II pozostaje niezawodnym towarzyszem codziennych podróży.

Renault Scenic w wersji II produkowany był w latach 2003 - 2009. Poniższe zestawienie prezentuje informacje o akumulatorach pasujących do każdego z silników dostępnych na rynku.

Podstawowe parametry akumulatorów pasujących do Renault Scenic (2003-2009):

Polaryzacja biegunówRodzaj końcówekStrefa podłogowa
0 - plus po prawej stronie1B13

Jeśli szukasz prostownika do akumulatora samochodowego, zapraszamy do naszego poradnika: Prostownik do akumulatora samochodowego - jaki wybrać?


Czytaj dalej

Renault Espace IV (2002-2014) – akumulatory

Renault Espace IV, produkowany w latach 2002-2014, to przestronny minivan, który wymaga solidnego akumulatora, dostosowanego do specyfiki poszczególnych wersji silnikowych. Wybór odpowiedniego modelu akumulatora zależy od rodzaju paliwa, mocy silnika i jego wymagań energetycznych.

Dla wersji benzynowych, takich jak 2.0, 2.0 Turbo oraz 3.5 V6, najlepszym wyborem będzie akumulator o pojemności od 70 do 77 Ah i prądzie rozruchowym wynoszącym od 640 do 770 A. Warto jednak pamiętać, że w tych modelach konieczne jest zastosowanie akumulatora o obniżonej wysokości wynoszącej 175 mm. Przykładowe modele, które spełniają te wymagania, to Bosch S40 07, Centra CB712 oraz Varta E43. Dzięki takim parametrom pojazd będzie działać niezawodnie, a uruchamianie silnika, nawet w zimowych warunkach, nie sprawi problemów.

Dla silników wysokoprężnych, takich jak 1.9 dCi, 2.0 dCi, 2.2 dCi oraz 3.0 dCi, zalecane są mocniejsze akumulatory o pojemności od 80 do 90 Ah i prądzie rozruchowym w przedziale 640-800 A. Przykładowe modele pasujące do tych jednostek to Bosch S50 11, Centra CA900 czy Varta F19. Wyższe parametry są niezbędne, aby sprostać wymaganiom energetycznym silników diesla, które potrzebują większej mocy na rozruch.

Ciekawostką dotyczącą Renault Espace IV jest fakt, że model ten był jednym z pierwszych samochodów rodzinnych oferujących zaawansowane rozwiązania, takie jak panoramiczny dach czy system nawigacji GPS. Przy wymianie akumulatora warto zwrócić uwagę na te dodatkowe elementy wyposażenia, które mogą zwiększać zużycie energii w pojeździe.

Podsumowując, wybór akumulatora do Renault Espace IV powinien uwzględniać zarówno zalecane parametry techniczne, jak i indywidualne potrzeby użytkownika. Polecane modele, takie jak Bosch, Centra czy Varta, to jedynie przykładowe propozycje, które należy dostosować do specyfikacji pojazdu. Dobrze dobrany akumulator zapewni niezawodność i komfort użytkowania na długie lata.

Renault Espace w wersji IV produkowany był w latach 2002 - 2014. Poniższe zestawienie prezentuje informacje o akumulatorach pasujących do każdego z silników dostępnych na rynku.

Podstawowe parametry akumulatorów pasujących do Renault Espace (2002-2014):

Polaryzacja biegunówRodzaj końcówekStrefa podłogowa
0 - plus po prawej stronie1B13

Jeśli szukasz prostownika do akumulatora samochodowego, zapraszamy do naszego poradnika: Prostownik do akumulatora samochodowego - jaki wybrać?


Czytaj dalej

Renault Espace III (1996-2003) – akumulatory

Renault Espace III z lat 1996-2003, w zależności od rodzaju silnika, wymaga odpowiednio dobranego akumulatora. W przypadku tego modelu zaleca się zwrócić szczególną uwagę na pojemność akumulatora oraz jego prąd rozruchowy, ponieważ te parametry mają kluczowe znaczenie dla bezproblemowego uruchamiania pojazdu w różnych warunkach.

Dla wersji benzynowych silników o pojemności 2.0 oraz 2.0 16V, które nie są wyposażone w system Start-Stop, optymalny wybór to akumulator o pojemności od 55 do 64 Ah oraz prądzie rozruchowym w przedziale 460-640 A. Wśród przykładowych modeli można wymienić Bosch S40 05, Centra CB620 czy Varta D15. To akumulatory kwasowo-ołowiowe, które zapewniają niezawodną pracę i łatwość w obsłudze.

Dla wersji z silnikiem benzynowym 3.0 V6 24V, a także jednostek diesla, takich jak 1.9 dTi czy 2.2 dCi, zaleca się mocniejsze akumulatory o pojemności od 70 do 77 Ah i prądzie rozruchowym w zakresie 640-780 A. W tym przypadku przykładowymi modelami są Bosch S50 08, Centra CA770 czy Varta E13. Wyższe parametry są konieczne, aby sprostać większym wymaganiom energetycznym mocniejszych jednostek napędowych.

Warto pamiętać, że wybór odpowiedniego akumulatora zależy nie tylko od parametrów technicznych pojazdu, ale również od warunków eksploatacji. Jeżeli często korzystasz z samochodu na krótkich trasach, akumulator o większym prądzie rozruchowym może być lepszym wyborem, ponieważ pozwoli lepiej radzić sobie z częstym uruchamianiem silnika.

Ciekawostką jest, że Renault Espace III był jednym z pierwszych pojazdów, które na szeroką skalę wykorzystywały koncepcję jednobryłowej karoserii. Nawet w starszych egzemplarzach montaż akumulatora jest stosunkowo prosty, co może być dodatkowym atutem dla właścicieli preferujących samodzielne prace serwisowe.

Podsumowując, wybierając akumulator do Renault Espace III, zwróć uwagę na zalecane parametry i wybierz model renomowanego producenta, takiego jak Bosch, Centra, Varta czy Jenox. Pamiętaj, że podane modele to jedynie przykładowe propozycje - zawsze warto upewnić się, że wybrany akumulator będzie idealnie pasować do Twojego samochodu.

Renault Espace w wersji III produkowany był w latach 1996 - 2003. Poniżej prezentujemy specyfikacje akumulatorów pasujących do konkretnych silników.

Podstawowe parametry akumulatorów pasujących do Renault Espace (1996-2003):

Polaryzacja biegunówRodzaj końcówekStrefa podłogowa
0 - plus po prawej stronie1B13

Jeśli szukasz prostownika do akumulatora samochodowego, zapraszamy do naszego poradnika: Prostownik do akumulatora samochodowego - jaki wybrać?


Czytaj dalej

Renault Espace V (2015-2023) – akumulatory



Renault Espace w wersji V produkowany był w latach 2015 - 2023. Zapraszamy do zestawienia akumulatorów pasujących do poszczególnych wersji silnikowych.

Podstawowe parametry akumulatorów pasujących do Renault Espace (2015-2023):

Polaryzacja biegunówRodzaj końcówekStrefa podłogowa
0 - plus po prawej stronie1B13

Jeśli szukasz prostownika do akumulatora samochodowego, zapraszamy do naszego poradnika: Prostownik do akumulatora samochodowego - jaki wybrać?


Czytaj dalej

Renault Grand Scenic III (2009-2016) – akumulatory

Wybór odpowiedniego akumulatora do Renault Grand Scenic III z lat 2009-2016 zależy przede wszystkim od rodzaju silnika, wersji wyposażenia w system Start-Stop oraz rodzaju paliwa, jakiego używa pojazd. Model ten oferowany był zarówno w wersjach benzynowych, jak i wysokoprężnych, a także w wariantach z innowacyjnym systemem Start-Stop, co wpływa bezpośrednio na wymagania dotyczące parametrów akumulatora.

Dla najpopularniejszych silników benzynowych, takich jak 1.4 16V oraz 1.6 16V, które nie posiadają systemu Start-Stop, zaleca się stosowanie tradycyjnych akumulatorów kwasowo-ołowiowych o pojemności mieszczącej się w przedziale od 50 do 54 Ah, a prąd rozruchowy powinien oscylować w granicach 450-540 A. Przykładowe, pasujące modele do tych silników to Bosch S40 02, Centra CA530 czy Varta C22. Warto przy tym pamiętać, że wybierając akumulator, zawsze należy zwrócić uwagę na dokładne wymiary, aby bateria idealnie pasowała do miejsca montażowego w samochodzie.

W przypadku silnika 1.6 E85, który jest przystosowany do spalania bioetanolu, akumulator powinien mieć nieco większą pojemność, najlepiej w zakresie 60-63 Ah, a prąd rozruchowy minimum 510 A. W tym przypadku istotną kwestią jest również zwrócenie uwagi na wysokość akumulatora – dla tego silnika zalecany jest model o obniżonej wysokości do 175 mm. Przykładowe modele, które spełniają te wymagania, to Bosch S40 04, Centra CA612 czy Varta D21. Dobrze wiedzieć, że bioetanol wymaga nieco większej energii do zimnego rozruchu, co uzasadnia wyższe parametry akumulatora.

Silniki wysokoprężne, takie jak 1.5 dCi czy 1.9 dCi, a także 2.0 dCi, wymagają jeszcze mocniejszych akumulatorów. W ich przypadku optymalna pojemność powinna wynosić od 60 do nawet 77 Ah, a prąd rozruchowy sięgać może aż 780 A. Przykładowe, pasujące modele to Bosch S40 05, Centra CA640, Varta D24 dla słabszych jednostek oraz Bosch S40 08, Centra CA770 czy Varta E11 dla najmocniejszych diesli. Diesel, ze względu na wyższy stopień sprężania, wymaga silniejszego rozruchu, stąd takie zalecenia.

Wersje wyposażone w system Start-Stop, zarówno benzynowe (np. 1.2 TCe), jak i diesle (np. 1.5 dCi, 1.6 dCi), powinny być wyposażone w specjalistyczne akumulatory typu AGM. Są one przystosowane do częstych cykli ładowania i rozładowywania, co jest kluczowe przy częstym wyłączaniu i włączaniu silnika. Zalecana pojemność to 70 Ah oraz prąd rozruchowy 760 A. Przykładowe, pasujące modele akumulatorów AGM to Bosch S5A 08, Varta E39 czy Centra CK700. Ciekawostką jest, że akumulatory AGM są nie tylko trwalsze, ale także bardziej odporne na głębokie rozładowanie i wysokie temperatury, co czyni je idealnym wyborem do nowoczesnych aut z zaawansowaną elektroniką.

Warto również pamiętać, że wybierając akumulator, należy wziąć pod uwagę nie tylko parametry techniczne, ale także renomę producenta, gwarancję oraz dostępność serwisu. Odpowiednio dobrany akumulator zapewni nie tylko bezproblemowy rozruch, ale także dłuższą żywotność i bezpieczeństwo użytkowania. Dla Renault Grand Scenic III wybór właściwego modelu to inwestycja w spokój i niezawodność na długie lata.

Renault Grand Scenic w wersji III produkowany był w latach 2009 - 2016. Poniżej prezentujemy specyfikacje akumulatorów pasujących do konkretnych silników.

Podstawowe parametry akumulatorów pasujących do Renault Grand Scenic (2009-2016):

Polaryzacja biegunówRodzaj końcówekStrefa podłogowa
0 - plus po prawej stronie1B13

Jeśli szukasz prostownika do akumulatora samochodowego, zapraszamy do naszego poradnika: Prostownik do akumulatora samochodowego - jaki wybrać?


Czytaj dalej

Renault Grand Scenic II (2003-2009) – akumulatory



Renault Grand Scenic w wersji II produkowany był w latach 2003 - 2009. Zapraszamy do zestawienia akumulatorów pasujących do poszczególnych wersji silnikowych.

Podstawowe parametry akumulatorów pasujących do Renault Grand Scenic (2003-2009):

Polaryzacja biegunówRodzaj końcówekStrefa podłogowa
0 - plus po prawej stronie1B13

Jeśli szukasz prostownika do akumulatora samochodowego, zapraszamy do naszego poradnika: Prostownik do akumulatora samochodowego - jaki wybrać?


Czytaj dalej